NEWFOUNDLAND – THE ARISTOCRAT AMONG DOGS.

The dogs which take their name from the island of Newfoundland appeal to all lovers of animals.There are now two established varieties, the black and the white and black. There are also bronze-coloured dogs, but they are rare. The black variety of the Newfoundland is essentially black in color; but this does not mean that there may be no other color, for most black Newfoundlands have some white marks. In fact, a white marking on the chest is said to be typical of the true breed. Any white on the head or body would place the dog in the other than black variety. The black color should preferably be of a dull jet appearance which approximates to brown. In the other than black class, there may be black and tan, bronze, and white and black. The latter predominates, and in this color, beauty of marking is very important. The head should be black with a white muzzle and blaze, and the body and legs should be white with large patches of black on the saddle and quarters, with possibly other small black spots on the body and legs.

Apart from color, the varieties should conform to the same standard. The head should be broad and massive, but in no sense heavy in appearance. The muzzle should be short, square, and clean cut, eyes rather wide apart, deep set, dark and small, not showing any haw; ears small, with close side carriage, covered with fine short hair (there should be no fringe to the ears), expression full of intelligence, dignity, and kindness.

The body should be long, square, and massive, loins strong and well filled; chest deep and broad; legs quite straight, somewhat short in proportion to the length of the body, and powerful, with round bone well covered with muscle; feet large, round, and close. The tail should be only long enough to reach just below the hocks, free from kink, and never curled over the back. The quality of the coat is very important; the coat should be very dense, with plenty of undercoat; the outer coat somewhat harsh and quite straight.

The appearance generally should indicate a dog of great strength, and very active for his build and size, moving freely with the body swung loosely between the legs, which gives a slight roll in gait. As regards size, the Newfoundland Club standard gives 140 lbs. to 120 lbs. weight for a dog, and 110 lbs. to 120 lbs. for a bitch, with an average height at the shoulder of 27 inches and 25 inches respectively; but it is doubtful whether dogs in proper condition do conform to both requirements. 

When rearing puppies give them soft food, such as well-boiled rice and milk, as soon as they will lap, and, shortly afterwards, scraped lean meat. Newfoundland puppies require plenty of meat to induce proper growth. The puppies should increase in weight at the rate of 3 lbs. a week, and this necessitates plenty of flesh, bone and muscle-forming food, plenty of meat, both raw and cooked. Milk is also good, but it requires to be strengthened with casein. The secret of growing full-sized dogs with plenty of bone and substance is to get a good start from birth, good feeding, warm, dry quarters, and freedom for the puppies to move about and exercise themselves as they wish. Forced exercise may make them go wrong on their legs. Medicine should not be required except for worms, and the puppies should be physicked for these soon after they are weaned, and again when three or four months old, or before that if they are not thriving. If free from worms, Newfoundland puppies will be found quite hardy, and, under proper conditions of food and quarters, they are easy to rear.

Welcome to The Top Dog Blog!

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , | Leave a comment

Is Your Dog Allergic to Sweaters?

As we all snuggle in for winter’s coldest months, it’s important to keep our dogs warm on dog walks and on chilly nights in our homes. Dog coats and dog sweaters can be a great way to…

[[ This is a summary only. Click the title for the full post, photos, videos, giveaways, and more! ]]

DogTipper

Posted in Pet Care Articles | Tagged , | Leave a comment

Friday Funny: I Wuv You!

Now stay still while I kiss you. Until next time, Good day, and good dog!

Doggies.com Dog Blog

Posted in Pet Care Articles | Tagged , | Leave a comment

Trendy SEO 2022

Początek roku zawsze jest czasem, w którym zastanawiamy się nad tym, co przyniesie kolejne 365 dni. W poprzednich latach w SEO można było zaobserwować wprowadzenie kilku nowych trendów oraz większych aktualizacji, więc warto być przygotowanym na to, że i w tym roku może się wiele pozmieniać. Pewnie dla wielu osób, które trzymają rękę na pulsie, zmiany nie będą zaskoczeniem, jednak mimo wszystko warto powiedzieć o tym, co będzie miało znaczenie w SEO w 2022 roku.

Trendy SEO 2022 – jakie są prognozy?

Sporo ekspertów zwraca uwagę na to, że tak samo jak w zeszłym roku, coraz więcej uwagi będzie poświęcane urządzeniom mobilnym. Mówi się nawet o tym, że całkiem niedługo już nawet 90% ruchu na stronach internetowych będzie generowane za pomocą smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. W związku z tym, jeśli Twoja witryna nie jest responsywna i nie jest przyjazna dla użytkowników korzystających z telefonów, może się to odbić na spadku ruchu, a co za tym idzie, również i klientów. Obecnie już widać to, że strony bez wersji mobilnej nie osiągają takich wyników, jak adresy dostosowane do wymagań Google. Nie wiesz, czy Twoja strona jest właściwie zoptymalizowana? Możesz to sprawdzić za pomocą narzędzi od Google. Tak więc jeśli nie jesteś jeszcze mobile-friendly, warto na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę w tym roku, szczególnie jeśli chcesz przeprowadzić prawidłowe pozycjonowanie sklepów.

Strony muszą być “sycące”, czyli tworzone według zasady E-A-T

Od wielu lat mówi się o tym, że “content is king” i podkreśla się znaczenie content marketingu w SEO. Jednak wraz z rozwojem inteligencji robotów Google, nie wystarczą już treści przesycone słowami kluczowymi. Więcej uwagi powinno się poświęcić ich znaczeniu. Nie wystarczy napisać tekstu na podstawie wytycznych w content edytorach, tylko trzeba jeszcze zadbać o to, żeby treści były tworzone w oparciu o zasadę E-A-T, która ma stać się wyznacznikiem oceny jakości contentu na stronie. Jakie aspekty będzie brało więc pod uwagę Google? – expertise – treści muszą być merytoryczne i przekazywać wiedzę – authority – tekst powinien budować autorytet marki – trust – treści zawarte na stronie muszą być wiarygodne Oznacza to więc, że content nie będzie oceniany jedynie pod względem nasycenia słowami kluczowymi, długości, czy też liczby nagłówków i czynnikami typowymi dla SEO, ale będzie też oceniany przez pryzmat użytkownika. Tak więc warto również mieć mniej techniczne podejście do tekstu i sprawdzić, czy Ty, jako użytkownik, byłbyś zadowolony z treści na swojej stronie. Dlatego też copywriter musi brać to pod uwagę podczas przygotowywania danego tekstu.

Wyszukiwanie głosowe staje się coraz bardziej popularne

Wraz z wejściem możliwości korzystania z wyszukiwarki za pomocą głosu, z roku na rok ta technologia jest udoskonalana. Przez to też coraz więcej użytkowników właśnie w ten sposób wyszukuje interesujące ich zapytania. W Polsce rozwija się to nieco bardziej mozolnie, głównie przez to, że sztuczna inteligencja nie jest dostosowana do języka polskiego. Nie mniej jednak już sporo osób decyduje się na korzystanie z tej możliwości i niektórzy przewidują, że w niedalekiej przyszłości taka opcja może wyprzeć tradycyjny sposób wyszukiwania niemalże całkowicie. Co to jednak zmienia? Głównie chodzi o formułowanie zapytań, czyli może zmienić się sposób dobierania słów kluczowych. Podczas kiedy wpisujemy zapytania w wyszukiwarkę, mamy tendencję do skrótowego pisania np. “pizza Warszawa”, podczas kiedy przy wyszukiwaniu głosowym raczej powiemy “gdzie zjeść pizzę w Warszawie”. Na razie jest to wizja przyszłości, jednak kiedy głosowe wyszukiwanie zyska jeszcze większą popularność w Polsce, z pewnością trzeba będzie zmienić podejście do dobierania fraz.

Większe znaczenie content video oraz własnych zdjęć

Podczas tworzenia stron internetowych, nie każdy zwraca szczególną uwagę na treści wizualne. W końcu wystarczy wrzucić kilka obrazków ze stocka i gotowe. Otóż w nadchodzących latach warto zadbać o to, żeby na stronie pojawiło się więcej oryginalnych grafik oraz zdjęć. Własne zdjęcia to świetny pomysł, tym bardziej jeśli Twój biznes jest niszowy. Nawet kilka dobrych ujęć zrobionych telefonem, a nie pobranych z bazy grafik, jest dobrą opcją na wyróżnienie Twojej strony. Warto też zwrócić uwagę na klipy wideo. Zapewne nie każdy zauważył, ale podczas wyszukiwania Google wyświetla także wyniki wideo. Tak więc odpowiednio zoptymalizowany filmik może zwiększyć szansę na bycie bardziej zauważalnym przez wyszukiwarkę, a do tego jest wartym uwagi sposobem na zaangażowanie użytkownika. Nie od dzisiaj wiadomo, że Google priorytetyzuje wyniki wyszukiwań z contentem wideo, więc jest to dobra opcja, żeby w tym roku zwrócić się w tym kierunku. Oczywiście nie jest tu mowa o filmikach niskiej jakości, tworzonych po to, żeby były, a raczej o takich, które będą przekazywać najważniejsze informacje i będą zachęcały do odtworzenia. Warto więc publikować instrukcje, poradniki, czy też prezentacje danego produktu, co może zachęcić do skorzystania z oferty.

Czynniki rankingowe – na co zwrócić uwagę?

Bardzo długo wyznacznikiem dla webdeveloperów było narzędzie Google PageSpeed, które pomagało w optymalizacji czynników rankingowych na stronie. Teraz warto zwracać większą uwagę na Core Web Vitals, czyli na 3 najważniejsze parametry, które pozwalają na dokładniejsze wskazanie problemów strony. Wskaźnik LCP pokazuje czas i wydajność załadowania widocznych elementów na stronie i nie powinien on przekraczać 2,5 s. Kolejnym czynnikiem jest FID, który mierzy czas interakcji ze stroną, czyli jak szybko reaguje strona na działanie użytkownika (np. szybkość rozwijania się menu), na maksymalny limit to tylko 100 milisekund. Ostatnim parametrem jest CLS, czyli to czy treści na stronie prawidłowo się wyświetlają, układ strony jest przesunięty oraz czy nie ma “dziur” (np. błędny adres obrazka lub rozjechana czcionka) lub ewentualnych błędów w kodzie. Oceniane jest to za pomocą skali 0-1, gdzie idealnym wynikiem jest 0. Tak więc jak widać, dwa pierwsze parametry skupiają się na szybkości strony i jest to jeden z głównych czynników rankingowych, który obecnie Google bierze pod uwagę. Wiadomo, że jeśli strona ładuje się w nieskończoność i nie jest pod tym względem odpowiednio zoptymalizowana, użytkownik szybko z niej wyjdzie, tak więc Google kładzie znacznie większy nacisk na tzw. “page experience”. Wiąże się to z tym, jak użytkownicy reagują i wchodzą w interakcję z Twoją stroną. Związane jest to także ze zbiorem różnych czynników, czyli User Signals. Ważny jest współczynnik odrzuceń, CTR, a także sama długość czasu spędzonego na stronie. Te czynniki zawsze były ważne, jednak teraz, kiedy Google z pewnością będzie bardziej zwracać na nie uwagę, szczególnie w przypadku stron mobilnych. Nie wiesz, jak to wygląda u Ciebie? Zamów audyt strony.

Czy prywatne zaplecza są ważne?

Linki pochodzące z publicznych miejsc są bardzo popularne. Najczęściej są to fora, katalogi stron, komentarze, czy też inne źródła, które są ogólnodostępne. Nie mniej jednak, wielu specjalistów już od dawna korzysta z prywatnych zaplecz, które na ogół działają znacznie lepiej niż te z darmowych miejsc. Prywatne źródła dają możliwość kontroli nad zdobytymi linkami, a także wiemy z jakiego źródła pochodzą (znamy historię każdego linku). Wiąże się to też z kosztami zbudowania takiego profilu linkowego. Eksperci przewidują, że prywatne zaplecza, takie jak chociażby artykuły sponsorowane, czy też dedykowane strony linkujące do naszej domeny, mają mieć znacznie większe znaczenie w kolejnych latach. Algorytm Google traktuje linki z prywatnych zaplecz jako rekomendacje naszej strony, ale tylko w przypadkach, kiedy dane zaplecze jest merytoryczne. Tak więc trzeba uważać, żeby wyszukiwarka nie potraktowała niektórych linków jako spam. Dlatego też warto zlecić specjalistom pozycjonowanie stron (np. pozycjonowanie Szczecin lub inne lokalne pozycjonowanie za efekt).

Wzmocnienie autorytetu domeny

W każdej strategii SEO trzeba wziąć pod uwagę autorytet domeny, czyli jej popularności w stosunku do innych witryn. Współczynnik ten określa jakość strony i na tej podstawie algorytm umieszcza witrynę na danej pozycji. Jak mierzony jest więc autorytet domeny? Głównym czynnikiem jest łączna liczba stron i linków, które kierują na daną witrynę, a także ich jakość. Ważna jest też struktura linków na stronie, jaki ruch generuje strona, a także doświadczenie użytkownika (o którym wspominaliśmy już wcześniej). Oczywiście czynników jest sporo, a niektóre strony z założenia będą miały lepsze wyniki niż inne (np. korporacje posiadają więcej linków). Sam koncept opracowała firma MOZ, która przygotowała narzędzie do analizy i optymalizacji stron. To na niej podane są też wskaźniki onsite i offsite, które mają wpływ na wzmocnienie autorytetu domeny. Według specjalistów, w tym roku warto skupić się na dopracowaniu właśnie tych wskaźników i zadbać o skuteczniejsze rankowanie strony.

Wzmacnianie autorytetu daje takie wzrosty jak poniżej:

Podsumowanie

Z pewnością nowy rok przyniesie sporo nowych rozwiązań. Opisane przez nas przewidywania opierają się na tym, co obserwowaliśmy do tej pory i niektóre z nich wydają się wręcz oczywiste. Nie mniej jednak, w tym roku z pewnością ważna będzie nie tylko jakość, ale i użyteczność treści oraz zapewnienie użytkownikom wchodzącym na naszą stronę jak najlepszego doświadczenia, niezależnie od urządzenia, z którego korzysta. Warto też zadbać o to, żeby nie tylko użytkownik, ale też i sam algorytm uznał naszą stronę za wartościową. Google stale zmienia swoje algorytmy, mówi się, że nawet 600 razy w ciągu całego roku, więc wiele może się zmienić, jednak przedstawione przez nas trendy SEO na 2022 rok sprawią, że Twoja strona z pewnością będzie atrakcyjniejsza dla wyszukiwarki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź też nasz outsourcing SEO.

Artykuł Trendy SEO 2022 pochodzi z serwisu Seomood agencja marketingowa.

Seomood agencja marketingowa

Posted in Pet Care Articles | Tagged , | Leave a comment

New Year Giveaway! $200 to Gaia Conceptions

$  200 to Gaia Conceptions Eco-Friendly Clothing
I was thinking as I wrote my New Year post last week how much I appreciate all of you and how important it is to me to do little things to give back to you all throughout the year. So I reached out to my friend Andrea at Gaia Conceptions to see if she wanted to team up again to give one of you a gift card. Our giveaways with Gaia are always a huge hit, so this seemed like the perfect way to start the year. She thought so too, so one of you with be getting a $ 200 gift card to spend in Gaia’s online shop! (Scroll down to enter!)
Gaia Conceptions offers a huge variety of truly beautiful eco-friendly clothing and accessory items made by hand in the USA. Each of their pieces is custom created to your color choice, fabric selection, and size. They’re genuinely one of my all time favorite clothing brands.
$  200 to Gaia Conceptions Eco-Friendly Clothing
Fall Giveaway: Win a $  200 to Spend at Gaia Conceptions
$  200 to Gaia Conceptions Eco-Friendly Clothing
$  200 to Gaia Conceptions Eco-Friendly Clothing
Fall Giveaway: Win a $  200 to Spend at Gaia Conceptions


Use the form below, and/or do the easy entry on on Instagram right here. There are several options for extra entries as well.

a Rafflecopter giveaway

This giveaway will run through the end of this Friday, January 14, 2022. It is open to Bubby and Bean readers worldwide. All entries from the Rafflecopter form above and Instagram will be combined. A winner will be randomly chosen and announced here by end of day the following Monday.

Thank you to our friends at Gaia Conceptions for giving the Bubby and Bean family another chance to own some of their beautiful sustainable apparel! Happy New Year!

ALSO FIND US HERE:  INSTAGRAM // FACEBOOK // TWITTER // PINTEREST

Bubby and Bean ::: Living Creatively

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , | Leave a comment

So Long, Farewell

After nearly 14 years and over 5,500 posts, The Dog Lady is hanging up her keyboard and heading into retirement. Through countless dog shows, new friends made at the ice cream shop and elsewhere, adoptable shelter dogs on Sundays, Top Ten lists on Tuesdays, Saturday Surveys, K-9 features, and dog memes galore, it has been … Continue reading So Long, Farewell

Doggies.com Dog Blog

Posted in Pet Care Articles | Tagged , | Leave a comment

A Look Back at 2021 + Plans for 2022

What Motherhood Means to Me

Happy New Year! We’re already almost a week into January, but this is our first official blog post of 2022. Every year, I start the new year here with a recap post, where I reflect on the past year of Bubby and Bean content, and also on some aspects of my personal life. It’s actually one of my favorite posts of the year to write, especially because it gives me a chance to look back over our content. It’s so easy to scroll through Instagram and look at past posts, but in addition to the fact that blogging is almost a lost art these days, it’s also logistically not that easy to quickly view a year’s worth of blog posts. In this post, I make it easy by sharing my favorite posts from each month of the year.
As far as my behind-the-scenes life, there’s really no sugarcoating it for me: 2021 was mostly crap. I’m guilty of putting positive spins on everything (toxic positivity is not healthy but an easy trap to fall into), but there isn’t a lot of spinning I can do when it comes to 2021. A lot of good things did, of course, happen, and I don’t want to discount them. We all stayed healthy the entire year (which is huge), our kids got to be in person at school and activities, we got to travel again, my job continued to thrive, and we had a wonderful Christmastime.

But 2021 was also maddeningly challenging and emotionally exhausting. The transition of my husband going back on the road with the band he works for after a year of quality family time for the first time ever was extremely difficult on all of us and we are still working through it. My parents also experienced multiple serious injuries. We lost close friends. There’s a lot more too; too much to share.
Tragic things happen every year. I also know people who had it much, much harder than we did. But symbolically, I was more than ready for 2021 to be over.

As for plans for 2022, I plan to do something for which 2020 prepared me well – and that’s go with the flow. I used to make massive goals and resolutions for myself that ended up creating so much anxiety that I was completely overwhelmed. Professionally, I really enjoyed some of the more long term partnerships I had with brands in 2021, and hope to continue with that. I’d also like to post more often on the blog (I posted the least I ever have here in 2021), but if that doesn’t happen, that’s okay too. Creating meaningful content with brands that makes a difference is also something on which I’d like to focus more. (I have a great Instagram campaign coming up with the coolest eco-friendly plastic alternatives brand, for example.) Last year I had a goal of doing more video content on Instagram, and I plan to continue with that. (I actually like reels – who knew?)  And as always, I have little interest in gaining more followers, but I do want to continue to create meaningful engagement with all of you.  

If you’re still reading, there are the highlights of the Bubby and Bean blog in 2021! You can click on the links below each image them to see the posts in full. 
DIY Kids Valentine's Day Baskets

In January, I shared how to make DIY Valentine’s Day baskets + handmade Valentine’s cards.

The 15 Best Items at Trader Joe's (2021 Edition)

February brought my annual list of Trader Joe’s favorites.

7 Tips for Eco-Friendly Laundry

I shared 7 eco-friendly laundry tips in March.

In April, I talked about what motherhood means to me, as can be seen in the top image on this post. 

6 Tips For Getting Your Patio Summer-Ready

I gave 6 tips for getting your patio summer-ready in May.

How To Easily Organize Your Pantry and Fridge

In June, I shared 7 tips for organizing your pantry.

Tofu Caprese Salad

This plant-based caprese salad recipe was our most read post in July.

Clearwater Beach

In August, I shared some highlights from our family trip to Disney World and Clearwater Beach.

12 items to refresh your home for fall
Our highest traffic post in September was this autumn home refresh.

Family Halloween Costumes Wizard of Oz

I shared 50 classic Halloween costume ideas in October. 

Plant-Based Soup in a Bread Bowl

November brought my favorite easy winter meal idea: plant-based soup in a bread bowl


Eggnog Cinnamon Lattes

And finally, this eggnog cinnamon latte recipe was my December favorite.

If you made it this far, thank you! I am grateful for all of my readers and followers across all of my platforms, but I continue to hold a special place in my heart for those of you who still read blogs. As I’ve said before, blogs are no longer the queen of social media, but I still feel they’re the most important. Thank you for being here. 

ALSO FIND US HERE: INSTAGRAM // FACEBOOK // TWITTER // PINTEREST

Bubby and Bean ::: Living Creatively

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , | Leave a comment

Why Everyone Should Experience A Baby Goat Love Pile [VIDEO]

A New Cure All!

Screen Shot 2013-07-08 at 5.35.12 PM

If you are suffering from lonliness, boredom, mild depression or simply need a mid-day pick me up, look no further than a baby goat love pile to give you just the energy boost you need to get through the day.

Side effects of the baby goat love pile might include hoof bruising and grass stains! 

 


The Daily Treat: Animal Planet

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , , , , | Leave a comment

The Bull(y) and Strong Dog: Staffordshire Terrier

The Staffordshire bulls are known for their great strength because of their sizes. Their variety is muscular and stocky but is also known for their agility. Surprisingly, this breed is one of the two breeds recognized by the UK Kennel Club as very suitable for children. Furthermore, their types ranked 5th when it comes to dog popularity in the UK, where the breed originated. Interestingly, Staffies are the only breed of dog that are “totally reliable” when it comes to standard of breed.

The following are some of the basic facts breeders would really love to know about Staffies:

Category: Terrier

Living Environment: either indoors or outdoors

Coat: smooth (or silky like most terriers), dense, and short

Colors: black, brindle, red, blue, fawn; or any of these colors mixed with white

Height: between 14 and 16 inches

Weight: between 24 and 38 pounds

Colors: brindle, blue, black, red, fawn, white; or any of these with white

Temperament: aggressive towards other animals but very friendly with children

Health Issues: heat stroke, cataracts, and breathing problems

Care and Exercise Tips:

•    Bathe when necessary.
•    Brush their coat only occasionally using a brush with firm bristles.
•    Rub down their coat with a chamois or towel to remove hairs that are loose.
•    Their physique requires a regular exercise routine which includes a daily play time while on a leash.
•    They should be on leash while walking in public places.

Origin/History:

The Staffordshire bull terriers, also known as the Staffies, are known to have existed around the 17th century. Since dog fighting gained a surge of popularity over bull baiting, it became a must to develop a breed of dog that is agile, strong, and has a more punishing head than the Bulldog.

In this light, fighting Bulldogs of that time were crossed with some terrier blood. The hybrid was known as the Pit Dog or the Bull and Terrier. The new cross breed became well known for their tenacity and courage, and despite their reputation of being furious with other animals they were excellent companions especially with children.

The Staffie pit dog became a favorite of steelworkers and miners alike. The breed also provided chain makers of the “Black Country” with extra income when worked against ratters or badgers.

The enforcement of the Humane Act in 1835 completely prohibited sports like dog fighting and bull baiting. However, a group of men in the Staffordshire chose to maintain their breed of dogs by introducing them to the show business.

Through the years, the breeders themselves changed the name of the dog into Staffordshire bull terrier to differentiate its physique from the English bull terrier. However, the name of the dog was officially registered only in 1935 by the American Kennel Club.

In 1938, a couple of Staffies gained popularity as Champions at the Birmingham National. The popularity of Ch. Lady Eve and were Ch. Gentleman Jim reached many established countries including France, Australia, Germany, Spain, Holland and even the USA. Since then, Staffies became successful as show dogs and were very popular as compared to other terriers.

The Stafford bull terrier, yes, has become a popular pet while still retaining reputations gained through generations of fighting dogs bred for tenacity, courage, agility, and most importantly, its reliability and great affinity with people especially with children.

And today you can say that the bull is not so bully after all! In fact, the bull is totally reliable as children’s pets.
Welcome to The Top Dog Blog!

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , | Leave a comment

Unfortunate Impressions on Bull Dog Terriers

People might be wondering why there is such a name as “bull dog”.

Originally, Great Britain and later, America were obsessed with bloody fights between bulls and dogs. The main function of the canine is to hang on to the bull’s neck and worry the poor animal until it dies. Obviously, these dogs had developed great strength in their jaws.

Among the popular choices of dogs for this sport were the pit bulls. Back then, the selection of pit bulls was so varied that many showed a variety of characteristics that made the sport highly interesting. Later in the life of the sport though, the center of attraction switched towards the fight between pit bulls and not against the bulls themselves.

From these canines rooted most of the bull dog terriers that we know of today.

One of the significant bull dog terriers we have is the American Staffordshire Terrier who is of great interest since it possesses intriguing seemingly opposing characters.

They project strength and physically power but they are not vicious. In fact, this dog is very much associated with its relationship to its family, especially among children. The physical features it has are now only due to their basic nature and orientation during their bloody fights as fighting machines. But this does not negate the fact that they can sometimes show aggressiveness which may somehow work against them. Nevertheless, this can be set off with their loving nature and devotion to human family. Thus, it has a stable temperament which make them good pets and excellent watchdogs.

AmStaff terrier, as it is called by its shorter name suffers in reputation though since it is commonly associated with pit bulls. These dogs are known for their love for challnge and are therefore employed in illegal dog fighting.

Most of the problems root from irresponsible training. Sadly, there are too few AmStaff that are properly trained. And what’s even depressing is that there are innumerable pit bulls that are continually ill-treated by sadistic owners.

We are often confused of what true pit bulls are. In fact, many contend that these dogs must not be called by that name since it elicits unwanted images of gory dog fights. While this breed is not yet officially recognized by the American Dog Breeders Association or the United Kennel Club, the legitimate name remains to be American Pit Bull Terrier.

While it is true that American Pit Bull Terrier is violent in nature, this doesn’t imply that they are made purely for brutal stuffs. As we have earlier said, these dogs are only products of maltreatment and exploitive training (and inhumane) for self serving purposes. Otherwise, American Pit Bull Terriers can be very people loving.

These are also known for their being hardworking on which they excel from. They are also fond of excessive physical activities that would exhaust their power reserves. Thus, this breed is great for those who need company during athletic training. If you are the couch potato personality, please find another breed of dog that would suit your lifestyle.

To clear things off, American Pit Bull Terrier are not officially recognized not because of its ill reputation but mainly due to beliefs that it is not a purebred. One major standard for a dog to be distinguished as member of Kennel Clubs is that it should be purebred. Until more comprehensive findings on its origin are found, this dog will remain unfortunately tagged as “nasty”.
Welcome to The Top Dog Blog!

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , | Leave a comment